Jsou vrhcáby nejstarší hrou na světě?

Vrhcáby jsou hrou pro dva hráče a také jednou z nejstarších dochovaných her lidské historie. Její původ je starší než 5000 let. Byla hrána po celém známém civilizovaném světě s různými obměnami v pravidlech a vzhledu hrací desky.

Jaká je nejstarší hra na světě?

Nejstarší dosud hraná hra je patrně asijská hra go. Ovšem ale nejstarší hrou, která byla kdy hrána je sumerská strategická hra Ur, kterou vykopal Leonard Wooley. Další významnou kapitolou starých tradičních dnes hraných her jsou africké mankalové hry.

Jsou vrhcáby nejstarší hrou na světě?

Co je to vrhcáby?

Backgammon, česky vrhcáby, je jedna z nejstarších deskových her na světě. Předpokládá se, že se hrála již ve starověkém Egyptě, Sumeru, Mezopotámii či Persii. Backgammon je hra pro dva hráče, ve které hraje roli jak náhoda, tak schopnosti hráčů. Cílem hry je vyvést všech svých 15 kamenů po vyznačené dráze (viz obr.
Cached

Jak se hraje vrhcáby?

Cílem hry je vyvést všech svých 15 kamenů po vyznačené dráze nejprve do vlastní „ohrádky“ a pak je odstranit z hrací desky. Hráči se střídají, na začátku každého tahu hodí hráč oběma kostkami a podle výsledku hodu posune některý svůj kámen či kameny o příslušný počet polí směrem k jejich cíli.
CachedSimilar

Co je to desková hra?

Stolní hra je typ hry, která se hraje na stole nebo na jiném plochém povrchu. Zahrnuje deskové hry hrané na herním plánu, karetní hry, kostkové hry (domino), stolní hry na hrdiny (RPG) a jiné.

Kdo vymyslel první hru?

Historie videoher zahrnuje již období po druhé světové válce. První hry byly programovány na sálových počítačích na univerzitách a výzkumných pracovištích. Asi prvním mezníkem historie byl rok 1958, kdy vznikla hra Tennis for Two, kterou vytvořil americký fyzik William Higinbotham.

Kdo vymyslel videohry?

Zcela první video hru vytvořil v roce 1952 student univerzity v Cambridge Alexander S. Douglas. Jednalo se o grafickou a digitální verzi hry Tic-Tac-Toe (obdoba klasických piškvorek). V prostorách Národní laboratoře v New Yorku byl v roce 1958 spuštěn nekomerční projekt Tennis for Two.

How to Play Backgammon

Jak se hraje dáma?

Každý hráč má k dispozici 12 hracích kamenů a pohybuje se šachovnicí diagonálně po černých polích. Cílem je vybouchat protihráčovi všechny jeho kameny. Ty, které se vám podaří dostat až na druhý konec šachovnice bez újmy, mají tu čest stát se dámou. Ta se může pohybovat diagonálně o libovolný počet polí.

Jak se hraje hra halma?

Halma (Čínská dáma) je strategická desková hra pro tři hráče. Každý hráč má figurky jedné barvy. Cílem hry je převést všechny své figurky z jednoho rohu do rohu protilehlého. Hráč přitom může buď posunout figurku na libovolné sousední volné pole, nebo přeskočit libovolnou sousední figurku, je-li pole za ní neobsazené.

Co je halma?

Halma je strategická desková hra pro dva nebo čtyři hráče, kterou vymyslel v roce 1880 americký chirurg George Howard Monks. Hraje se na hracím plánu tvořeném čtvercovou sítí 16×16 polí. Každý hráč má 13 figurek jedné barvy (při dvou hráčích má každý 19 figurek).

Jak se počítají kostky?

Ahoj, kostky se hrají se šesti a za postupku se počítá 1000, a např. čtyři 3 je to 600. Akorát je změna ve čtyrech 1 ty jsou za 2000, jelikož tři jedničky jsou 1000. Vždy když máš 3 stejná čísla, je to krát 100 ( 3kostky se 4 je 400 bodů) a když jsou 4 stejná čísla, tak je to krát 2, když je jich 5, je to krát 3.

Co NATO Češi hra?

Popis Co na to Češi

Ve hře na vás čeká celkem 300 karet s otázkami a odpověďmi. Hra se hraje v týmech a cílem je uhodnout, jak odpověděla stovka Čechů na dané jednoduché otázky. Body se ve hře Co na to Češi přelévají z jednoho týmu do druhého a hra je tak napínavá až do samého konce.

Co delat na párty?

Hry na party

 • Tanec s předmětem. Opravdu známá hra na taneční parket. …
 • Putující klobouk. Stačí rychlý tanec, např. …
 • Poznat se po hlase. Vytvoří se partnerské dvojice, které se rozdělí. …
 • Baletní pantomima. …
 • Kolující obálka s úkoly. …
 • Tanec s balonky. …
 • Dotkni se mi. …
 • Předávaná pod stolem.

Kdo vymyslel Granny?

V jejich sortimentu naleznete kolem 100 deskových her, z nichž je nejoblíbenější Superfarmář. Tuto skvělou společenskou hru vymyslel slavný polský matematik a profesor na varšavské univerzitě Karol Borsuk již v roce 1943. Hra má jednoduchá pravidla, ale bez správně zvolené strategie nevyhrajete.

Jaké město bylo předlohou pro monopoly?

Monopoly – Atlantic city od Ruth Hoskins

S kopií hry odjela domů do Atlantic City.

Jak zní název vůbec první komerční herní konzole?

1. Magnavox Odyssey. Vůbec první herní konzolí na světě byl produkt s názvem Magnavox Odyssey v ceně 100 USD.

Co byla první videohra?

Zcela první video hru vytvořil v roce 1952 student univerzity v Cambridge Alexander S. Douglas. Jednalo se o grafickou a digitální verzi hry Tic-Tac-Toe (obdoba klasických piškvorek). V prostorách Národní laboratoře v New Yorku byl v roce 1958 spuštěn nekomerční projekt Tennis for Two.

Kam muze skakat dáma?

Anglická dáma

Král se může pohybovat všemi směry jako dáma, ale pouze o jedno pole. Může-li hráč skákat jak králem, tak obyčejným kamenem, může si vybrat, kterou figurou skočí.

Jak může táhnout dáma?

Dáma může táhnout do všech rovných i šikmých směrů o libovolný počet polí. Dobře umístěná dáma působí na obrovské množství polí na všech stranách šachovnice. Její síla je ve schopnosti rychle se přemísťovat z jedné strany šachovnice na druhou, v boji na dálku i na blízko.

Jak se hraje Čínská dáma?

Halma (Čínská dáma) je strategická desková hra pro tři hráče. Každý hráč má figurky jedné barvy. Cílem hry je převést všechny své figurky z jednoho rohu do rohu protilehlého. Hráč přitom může buď posunout figurku na libovolné sousední volné pole, nebo přeskočit libovolnou sousední figurku, je-li pole za ní neobsazené.

Jak se hraje Ovčín?

O co ve hře jde:

Ve hře Ovčín se jeden hráč ujímá role ochránce ovcí, který má za úkol chránit stádo před útoky hladového vlka (druhého hráče). Vaším cílem je vést ovce bezpečně do pastviny, kde se budou moci pást a užít si klidného a bezpečného prostředí. Musíte však být obezřetní, protože na vás číhá vlk.

Jak se hrají kostky 3?

Každý hráč háže třikrát za sebou. Snaží se získat co nejvíce bodů, přičemž jednička je za 100, šestka za 60, ostatní čísla mají svou hodnotu. Po každém hodu může hráč kostky s jejichž hodnotou je spokojen nechat ležet nebo házet se všemi.

Kdo uvádí Co na to Češi?

Co na to Češi
Moderátor Tomáš Matonoha
Země původu Česko
Premiérové vysílání
Stanice TV Nova

Co na to Češi Voyo?

Prověřte své znalosti a odhadněte, jak na různé jednoduché otázky z každodenního života odpovědělo sto oslovených Čechů. Vědomostní show, kde vždy dva pětičlenné týmy soutěží až o statisíce korun, ale kde nejde jen o velké peníze ale hlavně o velkou zábavu, moderuje oblíbený herec a komik Tomáš Matonoha.

Co hrat kdyz se pije?

Nejlepší chlastací hry podle naší redakce

 • Beer pong. Beer pong neboli pivní pong patří mezi možná vůbec nejznámější chlastací hry na světě. …
 • Macháček. …
 • Šest kelímků …
 • Alkoholové šachy pro dva. …
 • Na Káry karetní hra od 2 hráčů …
 • Bolívie. …
 • Člověče, napij se! …
 • King's Cup – jedna z nejznámějších mezinárodních chlastacích her.

Jak zabavit lidi na párty?

Které hry si můžete zahrát na party?

 1. Tanec s předmětem. Opravdu známá hra na taneční parket. …
 2. Putující klobouk. Stačí rychlý tanec, např. …
 3. Poznat se po hlase. Vytvoří se partnerské dvojice, které se rozdělí. …
 4. Baletní pantomima. …
 5. Kolující obálka s úkoly. …
 6. Tanec s balonky. …
 7. Dotkni se mi. …
 8. Předávaná pod stolem.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: