Jsou Syřané Arabové?

Syřané jsou občané Syrské arabské republiky, kteří jsou semitského původu a hovoří arabsky nebo aramejsky. Dříve většina obyvatel dnešní Sýrie hovořila aramejsky, ale byli arabizováni a dnes již zbývá pouze asi 15 000 osob, které hovoří specifickým syrským dialektem aramejštiny – západní aramejštinou.

Jak se mluví v Sýrii?

Mezi zbylými etnickými skupinami v Sýrii žijí Peršané, Arméni, Čerkesové, Turkmeni, Romové a Židé. Úředním jazykem je arabština, vzdělaní Syřané mluví často anglicky, částečně také francouzsky, celkově je ale znalost cizích jazyků malá, a to i například mezi vládnoucí elitou.
CachedSimilar

Jsou Syřané Arabové?

Jaká je současná situace v Sýrii?

Jaká je současná situace v Sýrii? Po 12 letech války je situace v Sýrii zoufalá. Základní služby a kritická infrastruktura jsou na pokraji kolapsu. Rozsáhlé a časté výpadku proudu znamenají, že více než polovina Syřanů se musí pravidelně spoléhat na svíčky jako osvětlení svých domovů.

Jak začala válka v Sýrii?

Syrská občanská válka je trvající vnitřní ozbrojený konflikt v Sýrii. Konflikt začal 15. března 2011 demonstracemi v rámci tzv. arabského jara, které se syrská armáda snažila potlačit, a rozvinul se do povstání části obyvatelstva.

Jaké je hlavní město Sýrie?

DamašekSýrie / Hlavní město

Damašek (arabsky oficiálně دمشق Dimašk, hovorově aš-Šám الشام) je hlavní město Sýrie. Často je označován jako nejstarší trvale osídlené město na světě. V roce 2010 mělo město přibližně 1,83 milionu obyvatel, metropolitní oblast čítala asi 2,8 milionu lidí.

Kdo okupuje Sýrii?

Po jeho smrti moc převzal Háfizův syn Bašár Asad – stalo se tak po refererendu v roce 2000. Sýrie a Izrael jsou ve válečném stavu od vzniku židovského státu v roce 1948. Od roku 1967 navíc Izrael okupuje syrské Golanské výšiny.

Kde jsou Kurdové?

Kurdové jsou íránský národ sídlící na Blízkém východě, který žije hlavně v odlehlých oblastech dnešního Turecka (cca 11,4–15 milionů), Íránu (mezi 4,8–7,9 milionu), Iráku (4,0–6,5 milionu) a Sýrie (1,6 milionu). Mnoho Kurdů obývá také turecká velkoměsta, především Istanbul.

Arabové a islám | Videovýpisky z dějepisu

Jak se dostat do Sýrie?

Do Sýrie se nejčastější cestuje letadlem. Několik aerolinek létá z Prahy do Damašku (přímý let ČSA v současnosti neoperuje, nicméně letecké spojení je dostupné denně). Jet se dá i po souši, a to buď autem či autobusem přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Cesta je poměrně příjemná, ale zdlouhavá.

Jak dlouho trvaly války?

Háček je v tom, že ono „skončení ozbrojeného konfliktu“ je v dnešním světě poměrně vzácné. Války nejenže trvají dlouho, ale i tehdy, když ustanou, mívají tendenci vypukat opakovaně. Průměrná občanská válka trvá v dnešní době podle expertních odhadů více než deset let.

Kdo bojuje v Jemenu?

Jemenská občanská válka (arabsky الحرب الأهلية اليمنية) je probíhající konflikt mezi vládními silami a hútijskou armádou a jejich spojenci. Válka začala v září 2014, kdy Hútijští povstalci dobyli hlavní město Jemenu San'á. 21. března 2015 se do konfliktu na straně vlády přidala Saúdská Arábie.

Jak vzniklo slovo Damašek?

O původ názvu města existují dvě teorie a obě mají původ v aramejštině. Tou první je slovo „dimešk“, které znamená „šumění vody“ (úrodná oáza), a druhou je sousloví „dam-shak“, které znamená „krvavá jáma“ nebo „krvavá díra“ (vražda Ábela Kainem na hoře Kásijún nad městem – viz závěr našeho pobytu v Damašku).

Co je to Damašek?

Damašek je obchodní označení pro jednobarevnou žakárovou tkaninu se vzorováním různých tvarů a velikostí. Plochy vzorů jsou na okrajích hrubě odstupňovány a kontrastují světle nebo tmavě s hladkým podkladem. Označení damašek se často používá také pro různé žakárové tkaniny z jemnějších přízí (např. brokát).

Kdo napadl Sýrii?

Ruská vojenská intervence v Sýrii začala 30. září 2015 a je vedená v rámci syrské občanské války na podporu režimu Bašára al-Asada. Do bojů je zapojeno především letectvo. Podle Ruska i USA v Sýrii hrozí zástupná válka širšího konfliktu mezi Ruskou federací a Spojenými státy.

Jací jsou Kurdové?

Kurdové mají rádi sporty, dobré jídlo a tanec, které si s oblibou vychutnávají při svátcích a dalších významných událostech. Jednou z nich je například svatba. Kurdové jsou silně rodinně orientovaní, a oslava kurdského manželství pro ně tak nabývá zvláštního významu. Berou se poměrně mladí, kolem 17-18 let.

Jak se Turci chovají k ženám?

Turci plně využívají svou fantazii a estetické cítění, nosí originální věci, rádi si s módou hrají a dělají to víc než dobře! Západní životní styl v Turecku velmi těsně koexistuje s tím tradičním. Ve většině oblastí země se tak lidé oblékají velmi stylově a podle žhavých trendů.

Kdo vyhrál druhou světovou válku?

11. prosince 1941 vyhlásily nacistické Německo a Itálie válku Spojeným státům, čímž byl utvrzen stav globálního konfliktu. Konec války v Evropě nastal 8. května 1945 bezpodmínečnou kapitulací Německa. Po americkém svržení atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki kapitulovalo Japonsko 2. září 1945.

Kdo začal druhou světovou válku?

Útok Německa proti Polsku

Druhá světová válka – nejkrvavější ozbrojený konflikt všech dob – začala útokem německých jednotek na polskou posádku na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk za úsvitu 1. září 1939. Předcházelo tomu zinscenované přepadení německého rozhlasového vysílače u Gliwic.

Jaké je hlavní město Jemenu?

San’áJemen / Hlavní městoSaná je hlavní město Jemenu. V roce 1994 ve městě žilo 954 448 osob, v roce 2004 již 1 747 627 obyvatel a v roce 2015 dosahovala populace čísla 2 957 000 obyvatel. Saná leží v centrálním Jemenu 320 km severně od Adenu ve výšce 2 200 m n. m. a je obklopeno několika horami. Wikipedie

Co se děje v Jemenu?

Jemen stále čelí jedné z největších humanitárních krizí na světě a situace se od roku 2015 neustále zhoršuje. Přestože od podpisu příměří mezi válčícími stranami v dubnu 2022 došlo ke zmírnění rozsáhlého konfliktu, k trvalému míru to zatím nevedlo.

Jak poznat damašek?

Také při výběru ložního povlečení váháte, jaký je vlastně rozdíl mezi saténem a damaškem? Odpověď je jednoduchá, pouze ve způsobu tkaní. Satén se vyznačuje hladkým vzorem, damašek je proti tomu vytkávaný, kdy se při zpracování na žakárských strojích vytvářejí matné a lesklé ornamenty.

Co je damaškové povlečení?

Damaškové povlečení je vyrobené ze 100% bavlny, která je hustě tkaná. Má nádherný, neodolatelný hedvábný lesk. Materiál damašku je příjemný na dotyk a snadno se udržuje. Vyznačuje se dlouhou životností, vyplatí se proto zvolit některý z nadčasových decentních designů.

Jak vypada damašek?

Damašek je jednobarevná tkanina se vzory různých tvarů a velikostí. Plochy vzorů jsou na okrajích odstupňované a světle nebo tmavě kontrastují s hladkým podkladem. Vzor je vytvořen střídáním osnovních a útkových nití, přičemž na povrchu jsou vždy viditelné pouze podélné osnovní nebo příčné útkové nitě.

Co je to islámský stát?

Islámský stát (zkratka IS; arabsky: الدولة الإسلامية‎, ad-Dawla al-ʾIslámíja, zkráceně Daiš či Daeš) je radikální islámská teroristická organizace původem z Iráku. Na dobytém území na částech území států Iráku a Sýrie vyhlásila v roce 2014 samozvaný Islámský stát. Ten nebyl mezinárodně uznán žádným jiným státem.

Jak se mluví v Kurdistánu?

Kvůli konfliktu mezi tureckou armádou a PKK se velké množství Kurdů stěhovalo do nejvíce industrializovaných provincií v severním Turecku. Používat kurdský jazyk na veřejnosti bylo zakázáno v roce 1991. V současnosti je turečtina jediným úředním jazykem v zemi.

Na co si dát pozor při cestě do Turecka?

Doporučuje se zůstat na místě, jenom pozor na případné hrozby v podobě předmětů nad vámi, které by mohly spadnout. Pozor také na schodech, kde hrozí vyšší riziko úrazu. Jižní oblast Turecka (Alanya, Antalya a další oblíbená letoviska) jsou mimo tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení tam nehrozí.

Co nedělat v Turecku?

Co se nesmí v Turecku

Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: