Dáváte v Turecku číšníkům spropitné?

V Turecku se po výtečné večeři číšníkovi dává dýško 10 % z celkové částky. Pokud chcete dát najevo, že vám nechutnalo, neplaťte žádné spropitné. Místní obyvatele spíš urazí, když jim dáte málo.

Kolik se dává spropitné v hotelu?

Restaurace: 15 % za obsluhu je již zahrnuto v účtu. Pokud chcete nechat číšníkovi něco navíc, nedávejte víc než 10 % z částky na účtu. Hotel: Není třeba nechávat žádné spropitné.

Dáváte v Turecku číšníkům spropitné?

Kolik se dává Dysko v Turecku?

V tureckých restauracích se očekává 10 % spropitného z ceny jídla, někdy je však již započítáno předem. Je dobré kontrolovat účtenky. V hotelu se nechává spropitné poslíčkovi, který nosí zavazadla.

Na co si dát pozor při cestě do Turecka?

Doporučuje se zůstat na místě, jenom pozor na případné hrozby v podobě předmětů nad vámi, které by mohly spadnout. Pozor také na schodech, kde hrozí vyšší riziko úrazu. Jižní oblast Turecka (Alanya, Antalya a další oblíbená letoviska) jsou mimo tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení tam nehrozí.

Kolik se dává Baksis v Turecku?

2) Hoteloví nosiči jsou zvyklí na 1 euro či dolar (popř. 5 TL) za zavazadlo. Pokojským se stejná částka nechává na den. Hotely a penziony mají na recepci nebo v restauraci umístěnou speciální kasičku na spropitné označenou jako „TIPS“.

Proč se dává spropitné?

Spropitné u nás tedy funguje hlavně jako zpětná vazba pro zaměstnance. Přesto s ním mnozí majitelé restaurací automaticky počítají, a tak dávají personálu nízké mzdy s odůvodněním, že si „na své“ přijdou díky velkorysosti hostů. To ovšem znamená vnášet do odměňování prvek nejistoty.

Jak získat spropitné?

Standardně je nepsaným zvykem, že by hosté měli dávat dýško ve výši 10 % z ceny, kterou v restauraci platí. Ovšem když není host spokojen s obsluhou, může to dát najevo tím, že dýško nedá vůbec nebo dá jen velmi malé. Naopak když obsluhující personál odvede skvělou práci, může získat dýško až 25 % z útraty hosta.

Číšník: Plivnul jsem do jídla, které pak hostovi chutnalo. Pět tisíc bylo moje největší dýško

Co se vyplatí koupit v Turecku?

Co stojí za to si z Turecka dovézt?

 • Koberec. Plánujete-li větší nákupy, investice do koberců se jednoznačně vyplatí. …
 • Nazar. Symbol Turecka, na který narazíte všude. …
 • Keramiku. Repliky antických váz, hrnečky, vázy, dózičky, misky,… …
 • Kožené výrobky. …
 • Zlato a šperky. …
 • Starožitnosti. …
 • Čaj. …
 • Vodní dýmku.

Jak je v Turecku draho?

Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty. Ceny jídla v supermarketech jsou v průměru o něco vyšší než v Česku.

Co je zakázané v Turecku?

Co se nesmí v Turecku

Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.

Jaké peníze si vzít do Turecka?

Turecké liry lze vybírat v bankomatech, ale je třeba dávat pozor na poplatky. Hledejte bankomaty ING a Halk bank. Do Turecka si můžete vzít na výměnu eura nebo dolary.

Jaké dávat spropitné?

Výše spropitného se v Česku obvykle pohybuje v lepších restauracích okolo 10 % z celkové ceny služby, nejčastěji však zákazníci pouze zaokrouhlí částku směrem nahoru.

Kde se dává spropitné?

V zásadě je možné země na celém světě rozdělit do čtyři skupin:

 • V první skupině jsou země, kde byste měli dýško nechat. …
 • V dalších zemích nechte dýško v restauraci, tedy když si kupujete jídlo. …
 • V zemích třetí skupiny můžete dýško dát, pokud jste byli s obsluhou opravdu spokojeni, ale dýško není podmínkou.

Jak se dělí spropitné?

Ve většině restaurací fungují dva systémy rozpočítávání – tzv. tip pool a rajónové spropitné. V prvním případě se tringeld odevzdává a přerozdělí dle domluvy v týmu, druhá varianta číšníkům dovoluje, aby si plac rozčlenili na rajony a nechali si dýška, která obdrželi u „svých“ stolů.

Kde koupit oblečení z Turecka?

Oblečení z Turecka si samozřejmě můžete koupit i sami, velmi často bývá tento artikl zmiňován jako jeden z klasických „dovolenkových“ suvenýrů, který si určitě přivézt z prázdnin. Co se týče obchodních řetězců, k nejznámějším značkám patří: LC Waikiki. Defacto.

Jaké léky si vzít do Turecka?

jakékoli očkování nebo doklady o očkování léky se v Turecku všechny dají koupit, ale kdo si balí lékárničku: analgetikum proti bolesti (např. ibuprofen), antipyretikum proti teplotě (acylpyrin, paralen), živočišné uhlí, střevní dezinficiencium (endiaron), náplast, nějaké antiseptikum.

Čím je nejvýhodnější platit v Turecku?

Nejvýhodnější je do Turecka přicestovat s eury či dolary a následně si je proměnit na místní měnu. Peníze si proměňte v některé z větších směnáren – nejlepší kurzy jsou ve větších centrech měst. Při výměně peněz v bankách je třeba počítat s poplatky.

Co se nesmi fotit v Turecku?

Nesmí se fotit vojenské objekty a vojáci. Lepší je příliš nepřehánět s fotografováním v mešitách. Většina Turků, pokud je vyzvete, se s vámi ráda vyfotí.

Co se nesmí vyvážet z Turecka?

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Jak dlouho trvá cesta do Turecka?

Jak dlouho trvá let do Turecka? Přímý let z Prahy do Istanbulu trvá 2 hodiny 45 minut.

Jak se daní spropitné?

Protože chybí opora v zákoně, mnoho podnikatelů tápe, jak postupovat při zdanění spropitného. Pokud si ho ponechá zaměstnavatel (např. majitel restaurace), stává se součástí jeho tržby, musí ho uvést do daňového přiznání a odvést z něj daň. 15 % v případě OSVČ, 19 % pokud se jedná o právnickou osobou.

Co za oblečení do Turecka?

Mnozí čeští turisté létají do Turecka s prázdným kufrem a zpět se vrací s nadváhou, kolik oblečení si v Turecku koupili. Ale zejména pro začátek pobytu si nezapomeňte vzít tričko (jedno horší na pláž a jedno lepší „do společnosti“), kraťasy, pyžamo, spodní prádlo, ponožky a případně lehké kalhoty.

Jak se Turci chovají k ženám?

Turci plně využívají svou fantazii a estetické cítění, nosí originální věci, rádi si s módou hrají a dělají to víc než dobře! Západní životní styl v Turecku velmi těsně koexistuje s tím tradičním. Ve většině oblastí země se tak lidé oblékají velmi stylově a podle žhavých trendů.

Jak platit kartou v Turecku?

Platba kartou a bankomaty

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně.

Čím je lepší platit v Turecku?

V Turecku na většině míst zaplatíte kartou, přesto je ale lepší s sebou nějakou hotovost mít. V hotovosti je možné platit tureckou lirou a někdy i eurem nebo americkými dolary. První varianta je ale jistější.

Z jakého terminálu se odlétá do Turecka?

Terminály 1 a 2

Terminál 2 slouží k letům do většiny států Evropské unie a několika dalších evropských zemí (např. Island). Pokud vaše cesta směřuje třeba do Turecka, Bulharska, Chorvatska či na Kypr, poletíte z terminálu 1.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: