Co si můžete vzít na sebe v Turecku?

plavky, brýle na plavání, popř. ploutve, šnorchl, případně boty do vody. opalovací krém, kosmetiku.

Co si mohu dovézt z Turecka?

Bezcelně lze dovézt do země 0,5 l alkoholu, 200 ks cigaret nebo 200 g tabáku, 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, dále parfém či toaletní vodu v celkovém obsahu maximálně 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby pouze pro osobní potřebu.

Co si můžete vzít na sebe v Turecku?

Kolik peněz si vzít na dovolenou do Turecka?

V případě, že se jedná o cestu z Turecka do země EU či ze země EU do Turecka, lze v hotovosti dovézt/vyvézt maximálně 10 000,- EUR, či ekvivalent této částky. Pokud se bude jednat o cestu z Turecka do třetí země či ze třetí země do Turecka, platí maximální limit hotovosti ve výši 5 000,-USD, či jeho ekvivalentu.

Co za oblečení do Turecka?

Určitá striktní pravidla se týkají zejména oblečení. Před vstupem do mešity si zujte boty a odložte je na místo k tomu určené nebo si je vemte s sebou do ruky. Co se týče oblečení u žen, měly by mít zahalená ramena, kolena a zakryté vlasy šátkem. Muži by na sobě měli mít dlouhé kalhoty.

Co je zakázané v Turecku?

Co se nesmí v Turecku

Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.

Co se nesmi dovazet do Turecka?

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Co se vyplatí koupit v Turecku?

Co stojí za to si z Turecka dovézt?

 • Koberec. Plánujete-li větší nákupy, investice do koberců se jednoznačně vyplatí. …
 • Nazar. Symbol Turecka, na který narazíte všude. …
 • Keramiku. Repliky antických váz, hrnečky, vázy, dózičky, misky,… …
 • Kožené výrobky. …
 • Zlato a šperky. …
 • Starožitnosti. …
 • Čaj. …
 • Vodní dýmku.

Jedna z najkrajších pláží v Turecku a raj paraglidistov | Ölüdeniz, Turecko

Čím je nejvýhodnější platit v Turecku?

Nejvýhodnější je do Turecka přicestovat s eury či dolary a následně si je proměnit na místní měnu. Peníze si proměňte v některé z větších směnáren – nejlepší kurzy jsou ve větších centrech měst. Při výměně peněz v bankách je třeba počítat s poplatky.

Jaké jsou v Turecku zásuvky?

Elektrické napětí v Turecku je 220 V/ 50 Hz, zásuvky jsou stejného typu jako u nás a není potřeba používat adaptér.

Jaké léky si vzít do Turecka?

jakékoli očkování nebo doklady o očkování léky se v Turecku všechny dají koupit, ale kdo si balí lékárničku: analgetikum proti bolesti (např. ibuprofen), antipyretikum proti teplotě (acylpyrin, paralen), živočišné uhlí, střevní dezinficiencium (endiaron), náplast, nějaké antiseptikum.

Jaké jsou ceny oblečení v Turecku?

Trička a trička zde najdete od 15/20 lir, letní šaty lze zakoupit za přibližně 40/50 lir. Cena džínů nebo běžných kalhot je přibližně 60–120 lir. Existují také prémiové sbírky, které inzerují turecké celebrity. Ceny za takovou sbírku jsou 100–400 lir.

Jak je v Turecku draho?

Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty. Ceny jídla v supermarketech jsou v průměru o něco vyšší než v Česku.

Jaké peníze si vzít do Turecka?

Turecké liry lze vybírat v bankomatech, ale je třeba dávat pozor na poplatky. Hledejte bankomaty ING a Halk bank. Do Turecka si můžete vzít na výměnu eura nebo dolary.

Jak na data v Turecku?

Při cestě do Turecka je nezbytné mít připojení k internetu. Yesim. app nabízí službu eSIM, která umožňuje bezproblémové připojení k internetu bez nutnosti kupovat místní SIM kartu. Stačí si stáhnout aplikaci, vybrat si preferovaný tarif a po celou dobu pobytu v Turecku využívat vysokorychlostní datové připojení.

Jaké doklady do Turecka?

MZV ČR připomíná občanům nutnost mít při sobě bez výjimky vždy platný cestovní pas, kdy nelze cestovat na občanský průkaz České republiky do Turecka. Před cestou do Turecké republiky je nutné ověřit platnost cestovního dokladu. Turecký zákon č. 6458 ve věci cizinců a mezinárodní ochrany uvádí dle čl.

Jak se zdraví v Turecku?

I v Turecku se sice domluvíte anglicky či německy, ale umět pár základních tureckých frází není na vůbec škodu. Třeba "ahoj" se turecky řekne "merhaba". Turečtina nepatří mezi indoevropské jazyky, veškerá podobnost s angličtinou či jiným běžným jazykem tedy je nulová.

Jakou měnou je nejlepší platit v Turecku?

Směnit zde můžete právě eura (nejlepší varianta) nebo dolary (v bankách vždy bez problému, některé bankomaty ale mohou měnit pouze eura). Turecké banky vám většinou ani nenaúčtují poplatek a kurz je velmi výhodný, směna je tedy v porovnání s českými bankami levná služba.

Jakou SIM koupit v Turecku?

Jak už jsem zmínil, běžnou tureckou SIMku si nelze normálně koupit a dobít, takže je nutné kupovat turistické SIMkarty. Místní tři operátoři si udělali kartel a všichni mají prakticky stejnou nabídku. Na jaře 2023 se nabízelo: 20 GB za 840 Kč

Jak mluvit v Turecku?

Jak se domluvit

 1. V Turecku i v turecké části Kypru je úředním jazykem turečtina.
 2. V jihovýchodním Turecku se používá neoficiální jazyk kurdština. …
 3. Angličtina je nejvíce rozšířená v turistických centrech a mezi vzdělanější vrstvou obyvatelstva.

Jak mít data v Turecku?

Při cestě do Turecka je nezbytné mít připojení k internetu. Yesim. app nabízí službu eSIM, která umožňuje bezproblémové připojení k internetu bez nutnosti kupovat místní SIM kartu. Stačí si stáhnout aplikaci, vybrat si preferovaný tarif a po celou dobu pobytu v Turecku využívat vysokorychlostní datové připojení.

Co nedělat v Turecku?

Co se u stolu nedělá

Co byste u stolu neměli raději ventilovat? Na doma byste si například měli schovat projevy rýmy, smrkání před lidmi je zde považováno za vrcholně neomalené. Turci také neradi vidí podrážku vaší boty. Až si tedy budete chtít u stolu přehodit nohu přes nohu, raději si to dvakrát rozmyslete.

Jakou SIM kartu koupit v Turecku?

Jak už jsem zmínil, běžnou tureckou SIMku si nelze normálně koupit a dobít, takže je nutné kupovat turistické SIMkarty. Místní tři operátoři si udělali kartel a všichni mají prakticky stejnou nabídku. Na jaře 2023 se nabízelo: 20 GB za 840 Kč

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: