Čeho byste se měli v Turecku vyvarovat?

Pozor na přestupky V Turecku vás mohou zatknout za poškození nebo zneuctění státních symbolů, jako vlajky, za úmyslné poškozování peněz nebo urážku tureckého národa. Za to všechno vám může hrozit i vězení od 6 měsíců do 3 let. Na pozoru by se měly mít i homosexuální páry.

Co se smí a nesmi v Turecku?

Co se nesmí v Turecku

Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.

Čeho byste se měli v Turecku vyvarovat?

Jakou měnou se platí v Turecku?

Turecká liraTurecko / Měna

Oficiální měnou je Nová turecká lira (YTL), která nahradila původní tureckou liru s šesti nulami (1milion tureckých lir byl 20 Kč). Její kurz je zhruba 1 YTL = 15 Kč. Jedna turecká lira se dělí na 100 kurušů.

Čím je nejvýhodnější platit v Turecku?

Nejvýhodnější je do Turecka přicestovat s eury či dolary a následně si je proměnit na místní měnu. Peníze si proměňte v některé z větších směnáren – nejlepší kurzy jsou ve větších centrech měst. Při výměně peněz v bankách je třeba počítat s poplatky.

Co se nesmí vyvážet z Turecka?

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Na co si dát pozor při dovolené v Turecku?

Doporučuje se zůstat na místě, jenom pozor na případné hrozby v podobě předmětů nad vámi, které by mohly spadnout. Pozor také na schodech, kde hrozí vyšší riziko úrazu. Jižní oblast Turecka (Alanya, Antalya a další oblíbená letoviska) jsou mimo tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení tam nehrozí.

Co za oblečení do Turecka?

Určitá striktní pravidla se týkají zejména oblečení. Před vstupem do mešity si zujte boty a odložte je na místo k tomu určené nebo si je vemte s sebou do ruky. Co se týče oblečení u žen, měly by mít zahalená ramena, kolena a zakryté vlasy šátkem. Muži by na sobě měli mít dlouhé kalhoty.

Zkušenosti s nakupováním aneb dovolená v Turecku – Vlog 4.

Na co si dát pozor při cestě do Turecka?

Doporučuje se zůstat na místě, jenom pozor na případné hrozby v podobě předmětů nad vámi, které by mohly spadnout. Pozor také na schodech, kde hrozí vyšší riziko úrazu. Jižní oblast Turecka (Alanya, Antalya a další oblíbená letoviska) jsou mimo tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení tam nehrozí.

Jak je v Turecku draho?

Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty. Ceny jídla v supermarketech jsou v průměru o něco vyšší než v Česku.

Jaké léky si vzít do Turecka?

jakékoli očkování nebo doklady o očkování léky se v Turecku všechny dají koupit, ale kdo si balí lékárničku: analgetikum proti bolesti (např. ibuprofen), antipyretikum proti teplotě (acylpyrin, paralen), živočišné uhlí, střevní dezinficiencium (endiaron), náplast, nějaké antiseptikum.

Co se nesmi dovazet do Turecka?

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Kam nejezdit v Turecku?

Při návštěvě země bohaté na historické i přírodní památky je tak zapotřebí dodržovat určitá pravidla. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje nejezdit do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu (s výjimkou letištního přestupu na mezinárodních letištích v Ankaře a Istanbulu).

Jak se obléci do letadla?

Pokud je to alespoň trochu možné, oblékněte si teplákové nebo látkové kalhoty nebo legíny. K tomu tričko nebo volnou tuniku, pohodlné boty – a ideální oděv do letadla je připraven. Rozhodně nedoporučujeme džíny, které jsou příliš těsné. Dobrou volbou nejsou ani jakékoli jiné přiléhavé oděvy a krátké sukně.

Co nosí ženy v Turecku?

Co se týče oblečení u žen, měly by mít zahalená ramena, kolena a zakryté vlasy šátkem. Muži by na sobě měli mít dlouhé kalhoty. Pokud se vám podaří navštívit mešitu právě v době modlidby, zůstaňte raději tiše stranou a v mešitě nefoťte, tak se vás místní všímat nebudou a vy s nimi nebudete mít žádný problém.

Kdy je nejlepší jet do Turecka?

Červen je ideálním měsícem pro návštěvu Turecka. Počasí je úchvatné a teploty nejsou ještě příliš vysoké – zhruba kolem 30 °C. V červenci a srpnu vrcholí sezóna. Teplota vzduchu vyšplhá na 35 °C až 40 °C.

Jaké je pivo v Turecku?

Pokud máte chuť na pivo, často tu bývají dostupná pouze dvě – Efes a Tuborg, ale obě tato piva jsou dobrá. Nejtypičtějším alkoholickým nápojem v Turecku je raki, je vyrobený z anýzu, pije se s vodou a říká se mu „lví mléko“.

Jak se Turci chovají k ženám?

Turci plně využívají svou fantazii a estetické cítění, nosí originální věci, rádi si s módou hrají a dělají to víc než dobře! Západní životní styl v Turecku velmi těsně koexistuje s tím tradičním. Ve většině oblastí země se tak lidé oblékají velmi stylově a podle žhavých trendů.

Co je to Dolmus?

Dolmuš je jedním z hlavních druhů veřejné dopravy v Turecku (dolmuš znamená turecky „naplněno”). Ve městech a do zhruba padesátikilometrové vzdálenosti od měst lze k dopravě využívat dolmuš. Dolmuš je většinou mikrobus jezdící po určitých trasách. Nemá pevné zastávky ani pravidelný jízdní řád.

Co do kabelky do letadla?

Proto, pokud cestujeme s příručním zavazadlem, musí se do něj dámské kabely, aktovky, složky a jiné vejít. Výjimkou je cestování s leteckou společností Ryanair, u které je dovoleno vzít si s sebou na palubu malou kabelku o rozměrech 40 x 20 x 25 cm.

Co obléct diteti do letadla?

Co sbalit miminku do letadla

  • Jídlo a nápoje. Dostatek jídla (pokud nekojíte) je základ. …
  • Hračky. Před cestou pořiďte nějaké nové hračky, které dítě zabaví. …
  • Oblečení …
  • Pleny a vlhčené ubrousky. …
  • Doklady. …
  • Deka. …
  • Sáčky. …
  • Dudlík.

Kam nejezdit do Turecka?

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje nejezdit do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu (s výjimkou letištního přestupu na mezinárodních letištích v Ankaře a Istanbulu). Dále je nutné při cestování a pobytu v ostatních oblastech Turecka dbát maximální opatrnosti.

Co se pije v Turecku za alkohol?

Pít se obvykle dá, ale znalce vína nenadchne. Z tvrdších alkoholů je typická rakije (raki). Nejedná se ovšem o vinnou pálenku jako na Balkáně, ale o mentolově navoněnou kořalku známou z Řecka pod jménem Ouzo. A co dostanete v Turecku pod názvy votka a rom není třeba komentovat.

Jak cestovat v Turecku?

Obecně hodnotím dopravní možnosti v Turecku jako výborné. Dostanete se, kam potřebujete. Síť moderních dálkových autobusů doplňují ve městech starší autobusy MHD a menší mikrobusy, kterým se říká dolmuše (dolmuşe). Ve větších městech mají tramvaje a říkají jim někdy "metro", jinde mají metro opravdové (např.

Co se nesmí vzít do letadla?

Obecně nesmíte v příručním zavazadle přepravovat všechno, co by mohlo ohrozit vaše spolucestující: výbušné hořlavé, chemické anebo jedovaté látky. Dále zbraně a výbušniny (včetně jejich imitací) a paralyzující spreje. A na seznam zakázaných předmětů patří i jednorázové zapalovače.

Kam dát nabíječku v letadle?

Lithiové baterie, běžné akumulátory pro napájení převážené osobní elektroniky (např. mobilních telefonů, digitálních fotoaparátů) a powerbanky jsou povoleny pouze v příručním zavazadle. Výkon baterie nesmí přesáhnout 100 Wh.

Jak se ustrojit do letadla?

Ideální outfit do letadla představují tepláky či legíny v kombinaci s tričkem nebo volnou tunikou. Na nohy nazujte tenisky a do příručního zavazadla si přibalte teplou mikinu nebo pohodlný kardigan, kdyby se na palubě ochladilo.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: